To nie brak klapsów kształtuje nam pokolenie „należy mi się”, a brak miłości.

9 czerwca 2015

Ostatnio wątek klapsów wrócił jak bumerang. Nigdy mnie ten temat zbytnio nie interesował. Ja nie biję, mam czyste sumienie – i tak jest dobrze. Nie sądziłam jednak, że sprawa czy klaps jest biciem jest tak dyskusyjna i nie sądziłam, że wciąż istnieje ciemna masa, która twierdzi, że klaps jest ok.

Kilka dni temu na jednym z fp w oczy rzuciła mi się dyskusja na temat słuszności klapsów. I w sumie nic mnie za bardzo nie ruszyło do czasu kiedy przeczytałam komentarz kobiety, która stwierdziła, że ok, nie bijmy, ale nie dziwmy się potem, że rośnie nam takie, a nie inne pokolenie. Rośnie nam pokolenie, które ogranicza się do słuchania gangu albani ; rośnie nam pokolenie, które wymaga, ale nic od siebie nie daje. Rośnie nam pokolenie brzydko mówiąc idiotów, za których wstyd byłoby mi na ulicy gdybym ich znała. Głupotą jest jednak mówienie, że zachowanie dzisiejszej młodzieży jest skutkiem braku klapsów. Ich zachowanie to krzyk o uwagę, której nie dostali nigdy od rodziców. Ich zachowanie to skutek braku miłości. A przynajmniej jej okazywania, bo rodzice często kochają, ale … sama nie wiem. Zbyt słabo? To może być niesprawiedliwe określenie. Być może kochają, ale coś ciągle jest ponad dzieckiem. praca, kariera i obowiązki. A ty dziecko siedź w pokoju przy komputerze i pij piwa do późna na murku z kolegami.

Jak klaps może być słuszny? Kiedy? Kiedy dziecko nie słucha? Kiedy dziecko jest niegrzeczne? Nie. Klaps nigdy nie jest słuszny. A to, że dziecko zamilknie kiedy dostanie na dupę, to nie wynik tego, że klaps okazał się słusznym wyborem, a wynik tego, że dziecko zostało zastraszone. A nawet jeśli nie zastraszone to najzwyczajniej w świecie…poniżone. Ale przecież dać na dupę jest prościej i szybciej niż rozmawiać i tłumaczyć pierdyliard razy do znudzenia. Nikt jednak nie mówił, że macierzyństwo jest proste, a dzieci rodzimy po to, by je wychować i nauczyć wszystkiego od podstaw. Rozmową i byciem przy dziecku zawsze, gdy tego potrzebuje.

Uważasz, że klaps jest ok? Że szarpnięcie jest ok? A czy Ty lubisz kiedy Twój facet szarpie Cię, bo zupa była za słona? Czy jeśli na studiach nie rozumiesz do końca teorii, którą tłumaczy Ci wykładowca to powinnaś dostać klapsa? I nie kochana. Nie takiego jak lubisz dostawać w sypialni. Ale takiego jakiego fundujesz swojemu dziecku. Tak. Zaraz pojawi się tysiąc mądrych głów, które powiedzą mi, że porównanie dorosłej osoby do dziecka jest idiotyczne. A ja odpowiem Wam na to jednym mądrym cytatem. I tym oto cytatem zakończę ten wpis. Bo idiota będzie bił i tak. Będzie dawał klapsy, szarpał i poniżał. I będzie uważał, że to jest ok. I, że jest mistrzem w wychowaniu. Gratuluję, że czujesz się tak zajebistym rodzicem w momencie, w którym podnosisz na nie rękę. Nie zdziw się jednak, że na starość Twoje dziecko będzie miało Cię w dupie. W tej samej, w którą go lałeś.

 

„Gdy dziecko uderzy dziecko, nazywamy to agresją. Gdy dziecko uderzy dorosłego, nazywamy to wrogością. Gdy dorosły uderzy dorosłego, nazywamy to napaścią. Gdy dorosły uderzy dziecko, nazywamy to dyscypliną”. (H.G. Ginott)

 

DSC_0011

 

DSC_0012

 

DSC_0013

 

DSC_0015

 

DSC_0016

 

DSC_0017

 

DSC_0018

 

DSC_0021

 

DSC_0022

 

DSC_0025

 

DSC_0027

 

DSC_0028

 

DSC_0029

 

DSC_0030

 

DSC_0031

 

DSC_0035

 

DSC_0037

 

DSC_0038

 

DSC_0041

 

DSC_0042

 

DSC_0043

 

DSC_0045

 

DSC_0046

 

DSC_0047

 

DSC_0048

 

DSC_0049

 

DSC_0050

 

DSC_0053

 

DSC_0054

 

DSC_0056

 

 

 

 

rampers – galazki.pl

laleczka do ubierania , książka – szafiarka.net

zawieszka serce –decoHOUSE

pompony – pomponove.pl

kocyk – trilli

lolek – kreatywna igiełka

kuchnia – pikinini

 • Iza

  Rewelacyjny wpis! ☺

  • Alicja Wegner

   Dziękuję! :)

 • Kasia

  Najlepsze slowa koncowe! Oczywiscie sie zgadzam w 100% Pamietam jak moja rodzina przygladala sie jak wychowywalam syna. Wykazywalam sie duza cuerpliwoscia I bylam konsekwentna. Slyszalam glosne komentarze „ja to bym w dupe od razu dala” „co z niego wyrosnie itp”. Moj syn ma 7 lat. Jest bardzo wrazliwy I kochany dla swojego brata. Moje dzieci sa cudowne. Rodzenstwo sie nie bije I nie walczy miedzy soba.

  • Alicja Wegner

   I bardzo dobrze moja droga :) Jesteś na pewno wspaniałą matką! :)

 • Ladymami Paulina

  Wstyd nad wstyd, ale kiedyś klepnęłam mojego Synka… tak, przyznaję się. Jednak mówię to nie po to by teraz pochwalić dawanie lania. Chcę teraz ukazać swój ogromny żal. Dałam klapsa i… czułam jakby pękło mi serce. Po co to zrobiłam? By się uciszył? By przestał się rzucać po podłodze i uderzać głową? Nie, zrobiłam to z bezsilności. To nie tędy droga, jestem matką i nie mogę być słaba. Jestem matką i mam z dzieckiem rozmawiać, pokazywać mu, jak nie należy postępować. Wobec tego sama też MUSZĘ być przykładna. Ten klaps to nie była lekcja dla niego, ale dla mnie… lekcja, że nie wolno dawać klapsów. Klaps, to bicie, bicie to przemoc!!! Przemoc rodzi przemoc….

  • Alicja Wegner

   Mam nadzieję, że już nigdy nie zrobisz czegoś takiego i cieszę się, że była to dla Ciebie lekcja! :*

   • Ladymami Paulina

    Lekcja ;). Wszyscy całe życie się uczymy :)

 • Aga

  Brawo Aluś. Jak ktoś nie ma cierpliwości – niech nie rodzi dzieci. Proste :)

  • Alicja Wegner

   i vice versa! :)

 • Natalia Kaczmarek

  Mega tekst zresztą jak zwykle;***
  Ale Pola jak ona się zmieniła ;****
  Pozdrawiam was moje najcudowniejsze ;***

  • Alicja Wegner

   Buziaczki kochana! A Pola zmienia się z dnia na dzień! <3

 • Pingback: Blogerki i blogerzy przeciw przemocy wobec dzieci | Anna Golus()

 • Nie rozumiem i nie zrozumiem, dlaczego dla niektórych klaps to wciąż nie jest bicie, to nie jest przemoc. A to, że w ich opinii jest środkiem wychowawczym na wszystko pozostawiam bez komentarza… To nie klaps wychowuje – wychowują rozmowy, poświęcony czas, obserwowanie zachowań własnych rodziców.

  • Alicja Wegner

   Dokładnie, ale niektórzy chyba nigdy tego nie zrozumieją.

 • kajama

  Ludzie, którzy stosują klapsy i uwazają je jeszcze za metode wychowania są chorzy. I tyle w temacie. Dobrze napisane Alu.

  • Alicja Wegner

   Trzeba by było ich masowo wysłać na jakąś terapię. Klapsową najlepiej :P

 • ania

  Uwielbiam Twoja szczerosc i taka dosadnosc ;)

  • Alicja Wegner

   <3

 • gmmmm

  i to mi sie podoba. ale debile i tak pewnie nie zrozumieja

  • Alicja Wegner

   No…pewnie nie ;)

 • Natalka

  Ten rampers jest uroczy !!!!! <3

  • Alicja Wegner

   No piękny, rok chyba czekał w szafie aż będzie pasował :D