Jak efektywnie sprzątać?

13 stycznia 2016

Odkąd pamiętam byłam okropną bałaganiarą. Cały dom wysprzątany zawsze był na błysk, a mój pokój… był jak jakiś oderwany od rzeczywistości. Po kilku latach mama przestała już nawet do niego wchodzić, żeby się nie denerwować. Paczki po chipsach, pozasychane talerze i całe mnóstwo kurzu. Kiedy wyprowadziłam się na swoje, wcale nie było lepiej… do czasu.

Sprzątanie nagle stało się dla mnie codziennością. Konkretnie od momentu, kiedy siedzenie w bałaganie zaczęło znacznie wpływać na moje samopoczucie. Być może wpływało na nie zawsze, ale nie umiałam tego powiązać. W sieci znajduję setki obrazków, mówiących, że idealne mamy mają klejące podłogi, pozasychane piekarniki i szczęśliwe dzieci. Cóż – nie wiem jaka jest analogia, ale z tych 3 rzeczy posiadam tylko szczęśliwe dziecko. A jest ono szczęśliwe wtedy gdy i ja jestem. Z klejącą podłogą i upieprzonym piekarnikiem – cóż… niekoniecznie. Od zawsze wyznaję zasadę, że zlew pełen naczyń poczeka – oczywiście, że poczeka. Ale coś jest chyba nie tak, kiedy czeka tam sobie od dwóch tygodni i liczy jakieś 1,5 metra. Pora powiedzieć to głośno – te wszystkie internetowe bzdury, to nasze wymówki! Wymówki na lenistwo. Nikt nie wmówi mi, że przyjemnie jest siedzieć przy uwalonym od jedzenia stoliku. Nikt też mi nie wmówi, że ekstra sprawą jest przyklejanie się naszych stóp do poklejonej podłogi. Nie jest!

Kobiety często mówią ” Jutro posprzątam”. Jutro jednak odkłada się w czasie, a wraz z nim nasze sprzątanie – a my w prezencie otrzymujemy zapuszczone mieszkanie, które należy generalnie wysprzątać. Dlatego podstawowym punktem, od którego należy zacząć bycie „perfekcyjną panią domu” (  z przymrużeniem oka, of kors!) jest…

Systematyczność

I tak naprawdę na tym punkcie ten wpis mógłby się zakończyć, bo to właśnie ten punkt jest główną zasadą, dzięki której utrzymuję porządek w moim mieszkaniu, a sprzątanie nie jest przykrym obowiązkiem. Systematyczności od zawsze uczyła mnie moja mama. Wkurzało mnie to niesamowicie ” Jeju, przecież nic się nie stanie jak umyję to później”. Teoretycznie nic się nie działo, ale talerzyk nigdy nie leży samotnie przez kolejne godziny. Dochodzą do niego kolejne i kolejne, a blat zaczyna wyglądać jakby nie był myty od roku, a nie od godziny. Tak po prostu jest.

Najbardziej brudzącym się miejscem jest łazienka i kuchnia. W łazience non stop myje się ręce, zęby po każdym posiłku. Z rana robi się makijaż, bierze prysznic, wieczorem zmazuje się makijaż, znów bierze prysznic. W kuchni za to, toczy się całe życie. Śniadania, przekąski, obiady, kolacje – ich przyrządzenie i spożywanie. Każda czynność zostawia ślad. I możesz wybrać dwie opcje: albo po każdej czynności, olać system i nie robić nic, zostawiając to na później – albo zrobisz to od razu. Na pierwszy rzut oka lepiej wszystko zrobić wieczorem za jednym zamachem. W rzeczywistości obraca się to przeciwko nam. Po pierwsze – cały dzień siedzimy w syfie. Po drugie – wieczorem gromadzi nam się tego tyle, że kiedy zmęczone chcemy usiąść – szorujemy blaty, myjemy naczynia i klniemy pod nosem. Opcja druga to opcja, dzięki której w mieszkaniu czuję się komfortowo. Robię śniadanie – sprzątam po śniadaniu. Od jakiegoś czasu nauczyłam się też gospodarować przestrzeń czyli kłaść na blat serwetę bądź kuchenny ręcznik, a na niego deskę, tak by ograniczyć brudzenie się całego blatu. Mama non stop w domu rodzinnym powtarzała mi, żeby brudzić w jednym miejscu, a nie w każdym zakątku kuchni, kiedy coś robimy. Nareszcie kiedy jestem na swoim, doceniam tą radę jak żadną inną.

Tak samo z łazienką – od lat po każdym myciu rąk w zlewie, czy po kąpieli w wannie – suchą szmatką przecieram cały zlew i wannę. Weszło mi to od małolata tak bardzo w krew, że robią to automatycznie. Tak samo z lustrem – jeśli przy myciu zębów, coś niechcący poleci na lustro – z automatu biorę szmatkę, płyn i czyszczę. To wszystko brzmi tak, jakby całe życie miało ograniczać się tylko do sprzątania. NIE! To są sekundowe czynności, ale trwają one chwilę tylko jeśli robimy je od razu. Jeśli wszystko odkładamy na POTEM – z sekund robią się godziny, a sprzątanie trwa … wiecznie.

To samo tyczy się zabawek – jeśli skończyłyśmy bawić się klockami – klocki lądują na swoim miejscu, a wyjmowane są kolejne zabawki. Do szału doprowadza mnie salon pełen zabawek, wszystkich ze sobą wymieszanych, bo dziecku co 30 minut chce się bawić czym innym. Tym samym uczę młodą porządku i zawsze jej powtarzam, że jeśli przestała się bawić zabawką, to zanim sięgnie po kolejną – ma schować tą, której już nie chce. Nie pomyślcie sobie, że moje dziecko takie posłuszne i tak mnie słucha w tej kwestii. Gdybym tylko jej pozwoliła, wywróciłaby dom do góry nogami. Potwierdzić to może moja siostra. Zawsze kiedy do niej jadę, dziewczyny bawią się same w pokoju Milli. Wejdźcie tam po pół godziny. WSZYSTKO dosłownie wszystko jest na podłodze wymieszane ze sobą. Dlatego, nie dopuszczam do takich akcji na co dzień w swoim domu. Oczywiście nie weźcie mnie za frika – nie jest to jakaś żelazna zasada i wciąż zdarza się, że wszystko jest wywalone na podłogę jak leci. Staram się jednak tego unikać – ani się w takim otoczeniu człowiek fajnie nie czuje, ani niczego to nie uczy.

Gdyby więc tak streścić przekaz punktu pierwszego, brzmiałby on: NIE ODKŁADAJ NICZEGO NA POTEM!

Sprzątaj rano i wieczorem

Kiedy napisałam na facebooku o tym, że spędza mi się dnie znacznie lepiej w 4 ścianach, odkąd dbam o porządek, padło pytanie: kiedy znajdujesz czas na sprzątanie? Rano czy wieczorem? Cóż… Przyznam, że te opcje muszą się ze sobą łączyć, by w ogóle działały. Osobno jakoś nie ma to racji bytu. Aczkolwiek jeśli zastosujecie SYSTEMATYCZNOŚĆ, to tak naprawdę wieczorne i poranne sprzątanie będzie można nazwać jedynie kosmetycznymi poprawkami. Jeśli chodzi o mnie, to staram się, wieczorem zostawić mieszkanie w takim stanie, by rano jedynym moim obowiązkiem było pościelenie łóżka. Nie robię już błędu typu: wieczorem po kolacji w salonie, zostawiam wszystko na stoliku, na narożniku zostawiam rozwalone pledy i poduszki, a rano dostaję zawału. O wiele bardziej wolę to wszystko ogarnąć i rano usiąść sobie w piżamie w czystym salonie.

Nie rób niczego na raty  

Jeśli już bierzesz się za większe porządku, albo nawet te małe typu sprzątnięcie kuchni po posiłki – zrób to RAZ A DOBRZE. Nie rób błędu typu: umyję kubeczek, usiądę, potem wyczyszczę blat. Lepiej poświęcić 10 min i mieć z głowy, niż męczyć się z tym przez godzinę, bo nam się nie chce od razu. Właśnie z takiego podejścia rodzi się efekt ciągłego sprzątania bez efektu.

Nie traktuj sprzątania jako zło konieczne

Ja traktuję tą czynność, jako czynność, która jest krokiem do dobrego samopoczucia. Wiem, że w czystym mieszkaniu czuję się komfortowo i dobrze – dlatego nie traktuję sprzątania jako przykry obowiązek.

Odkładaj na swoje miejsce

Skończyłaś czytać książkę? Odłóż ją na regał. Wypiłaś kawę? Umyj kubek i odłóż na półkę. Przebrałaś się w inne rzeczy? Złóż je w kostkę i i schowaj na swoje w miejsce do szafy. Drobne rzeczy rzucane gdzie popadnie, w mgnieniu oka stają się bałaganem nie do ogarnięcia. Tutaj kubek, tam książka, tu kilka ciuchów, tam jakaś zabawka, którą nikt się nie bawi. A najbardziej na nerwy to działają mi…ciuchy na krzesłach. Za młodu krzesło było moją garderobą, ale teraz kiedy widzę…ten męski t-shirt przewieszony na jednym krześle, a spodnie na drugim…a jeszcze nie daj Boże, kurtkę na trzecim – muszę wziąć solidne 3 wdechy, by nie wybuchnąć.

Wyrzucaj to co niepotrzebne

Nie kieruj się zasadą: „Może się jeszcze przyda” – zastanów się po co realnie, to coś miałoby się przydać. Jeśli już jesteś typem, który usilnie wierzy, że za dwa miesiące TO COŚ będzie nam niezbędne – stwórz miejsce, w którym możesz to wszystko składować.

Takich mniejszych zasad, mogłabym tutaj wymienić o wiele więcej, ale uważam, że jeśli zrozumiecie i wdrożycie w życie punkt 1 – to będzie to już duży sukces. Kolejne punkty to punkty pomocnicze, choć niezwykle ważne. Dopiero w tym momencie, kończąc ten wpis, postanowiłam sprawdzić jakie rady można poczytać w sieci. Cóż – te znalezione, nie zadowoliły mnie wcale. Wszędzie banalne rady, ale nigdzie wzmianki o najważniejszym – o systematyczności. To ona jest kluczem do czystego mieszkania i do tego, by sprzątanie nie wywoływało w nas frustracji.

Zatem jeśli za godzinę, dwie czy trzy masz zamiar iść położyć się do sypialni – ogarnij salon i kuchnię do takiego stanu, w jakim rano chciałabyś przebywać, by czuć się dobrze. Wynieś kubeczki po piciu, wsadź do zmywarki, lub umyj. Popraw kocyk na kanapie, odłóż książkę na miejsce…

Tak więc, drogie Panie – nie dajmy sobie wmówić, że wysprzątane mieszkania oznaczają zmarnowane życie albo że mieszkania blogerek sprzątane są na potrzeby zdjęć, bo NORMALNI ludzie tak nie mają. Zapewniam Was, że niektórzy po prostu lubią czystość i choćbyście wpadli do nich z niezapowiedzianą wizytą – byłoby tam czysto. I nie jestem jakąś pedantką, która ma fioła na punkcie sprzątania, broń Boże – po prostu nie lubię siedzieć w syfie. Ani to przyjemne, ani zdrowe… :)

Systematyczność to klucz. Nie ma drogi na skróty. Ludzie ciągle chcą iść na łatwiznę. Ze wszystkim. Chcą szybko i bez wysiłku osiągnąć efekty. Tak się nie da. Dlatego jeśli lubisz w miarę szybkie i proste rozwiązania – zastanów się czy wolisz sprzątać dwa dni po tygodniu nie sprzątania, czy systematycznie, regularnie czyścić to co się „ubrudziło”?

Dobra organizacja, wdrożenie powyższych zasad w życie, a zapewniam Cię, że z najgorszego bałaganiarza staniesz się (prawie) perfekcyjną panią domu. Sama przeszłam taką metamorfozę, także… potwierdzone info! ;)

 • 5 i 6 punkt – dla mnie dwie najważniejsze sprawy :)

 • Anka

  Nooo dzięki! Mega przydatny wpis! :)

 • Monika W.

  Postaram się wdrożyć w życie. rzeczywiście ta systematyczność powinna załatwić sprawę, jej brak to chyba był mój notoryczny błąd. Super post, dziękuję Aluś.

  • Systematyczność kluczem do sukcesu, powodzenia :*

 • Bożena Jędral

  Od lat mam podobny plan, kiedyś dbałam do przesady, teraz nauczyłam się tolerować lekkie odchyły od mojej normy, ale nas mieszka pięcioro na dole i dwoje na górze, pozabijałabym, gdy dom miał wygląda,c tak, jak chcę ;) ale co racja to racja, w pierdolniku nie da się wypocząć i tylko systematyczne sprzątanie jest w stanie utrzymać porządek.

 • Ladymami Paulina

  Zawsze, zawsze po prostu popełniałam ten sam błąd- odkładałam na później, bo po co teraz myć jeden talerz, jak można np. umyć cały stos garów wieczorem? To ogromny błąd, bo gdy przychodzi moment mycia tego wysypiska, które pnie się pod sam sufit to wszystkiego mi się odechciewa. Bardzo cenne rady tu umieściłaś, może i oczywiste ale najważniejsze.
  P.S. Nie zapominajmy, że sprzątanie to też wysiłek fizyczny, czyli dobra rozgrzewka przed ćwiczeniami :D

  • Aaa widzisz, a odkładanie to również ważna rzecz w zachowaniu porządku – proszę mi się natychmiast poprawić! :P

 • Kasia Gałuszka

  Oj tak systematyczności to chyba w moim domu nie ma. Goni się dzieci do sprzątania a samemu nie wiadomo jak się ogarnąć :D Ale dzięki, muszę to jak najszybciej wdrążyć w życie :*

 • Zawsze starałam się tak postępować choć ostatnio szczerze mi się nie chciało i jak zobaczyłam ile czeka mnie sprzątania to wiem jedno wracam do starych nawyków

 • Marlena Pawelec

  kochana sprzatam rano …sprzatam wieczorem…aaaa po obiedzie tez sprzątanie…. Przy mojej 4 dzieci. (Przepraszam 5 – maz .;-) ) nie da rady inaczej .dwojka starszych sklada lozka.wynosi ciuchy do prania….kubki po piciu…itp…ale smieci to chyba z powietrza sie biora…. :-! ….zlew w lazience ? mam chyba model Który kiedy tylko opuszcze łazienkę błaga pastę do zębów aby sie na nim położyła :-) nie wyobrazam sobie co by bylo gdybym odpuscila sobie…. Tak ze dwa dni… Twoje rady super! Ja bym popowiedziała że bezcenne… Pozdrawiam serdecznie

  • Ja swój zlew to mam też jakiś samobrudzący :D Pozdrawiam :*

 • Paulina Rybińska-Rosiak

  trafione w sedno – znam i praktykuję niektóre, wspominałam o tym u siebie https://kobietazikra.wordpress.com/2015/09/22/moje-sposoby-na-ogarnianie-codziennej-rzeczywistosci/

 • magda_wi

  Moje klimaty :P hehe. Zgadzam sie z wymienionymi punktami, a najbardziej z 5 (i odpada polowa roboty). Mieszkając z rodzicami w ogóle nie czułam potrzeby sprzątania, były tylko prosby/grozby mamy, ze mam ogarnąć coś wiecej niż własny pokój. Teraz jak sama mam dom i dzieci to widzę ile nakladu sił i systematycznosci potrzeba aby utrzymac porządek. Przy dwójce maluchów i 2 piętrach pracy full ale tez sobie nie wyobrazam, zeby dzieci bawily sie na brudnych podłogach albo kąpały w niemytej wannie :/ no sorry :/ a feee!!!

  • Jakbym czytała o sobie jak mieszkałam u rodziców :D

 • angela

  ooo świetne rady ! ja niestety wciaz jestem balaganiara, a wlasciwie mam problem z organizacją, więc mam nadzieję, że powyzsze punkty mi trochę pomogą ;)

 • Basia Potocka

  „A najbardziej na nerwy to działają mi…ciuchy na krzesłach” czytam i mój wzrok ląduje właśnie na takim krześle :-P zazwyczaj wieczorem robię z krzesła SZAFĘ a na drugi dzień to ogarniam. Mam tak bo znowu mieszkam z rodzicami i najzwyczajniej w świecie nie chce mi się sprzątać..ale jak to ja byłam PANIĄ DOMU to było czysto, więc pocieszam się tym, że jak się kolejny raz wyprowadze (mam nadzieję, że już na stałe) to wszystko wróci do normy :-)

  • Hahaha, w domu rodzinnym krzesło = wieszak to była u mnie norma :D

 • luscious

  Nie do pomyślenia jest dla mnie żyć w bałaganie… Drażni mnie kurz na meblach, nieumyte kubki w zlewie. Nie mam nerwicy, ale na pewno to o czymś świadczy – porządek i czystość daje mi szczęście i strefę komfortu.

 • Malwina

  Bardzo fajnie opisane :) Ja zawsze miałam problem z tym nie odkładaniem na miejsce i chyba muszę się za to wziąć w końcu :) No i to nieszczęsne krzesło… ;)

 • sandra

  Piękny Polkowy pokój :) A rady super.

 • Dominika Dubiel

  Dla mnie punkt pierwszy jest podstawą w kwestii sprzatania od kiedy przeczytałam jakiś artykuł, w którym porównane to było do zjedzenia małej żaby od razu lub wielkiej ropuchy potem. ;D