Majowe atrakcje dla rodzin z dziećmi

10 maja 2017

Ten blog mimo lifestylowego charakteru, największy nacisk od zawsze kładł na rozwój. Duże grono moich czytelników zaraziło się dążeniem do celu i szczególną uwagę zwraca teraz nie tylko na rozwój w kontekście swojej osoby, ale na rozwój miasta, a nawet Państwa, w którym żyjemy. Bo nie ukrywajmy – ma to jednak duże znaczenie dla każdego z nas.

Być może są wśród Was osoby, które nigdy nie przykładały jednak do takich rzeczy większej uwagi. Dni Otwarte Funduszy Europejskich, choć mogą brzmieć tajemniczo, są doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu … z rodziną! Tak, z rodziną. I to niezwykle radosnego, a zarazem rozwijającego czasu. Zaraz powiem Wam dlaczego. Inna kwestia jest taka, że taki czas nie tylko zapewni nam rozrywkę, ale też uświadomi, jak wiele fajnych projektów, jest wspieranych przez Fundusze Europejskie. Myślę, że nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy. Do rzeczy.

Czym są DOFE?

Celem Dni Otwartych Funduszy Europejskich jest zaprezentowanie nam projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Jest to największe wydarzenie tego typu w Polsce. Podczas tych dni setki beneficjentów otwiera swoje projekty i oferuje nam wejścia za darmo lub ze zniżką, do licznych atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Fajne jest to, że można zobaczyć miejsca, które często na co dzień są niedostępne.

DOFE to doskonała okazja, by pokazać światu niesamowite inicjatywy i kreatywnych ludzi, którzy sięgnęli po fundusze europejskie właśnie po to, by zrealizować swoją wizję. Ale ten wpis powstał głównie po to, by do udziału w DOFE, zachęcić Was – osoby, które chcą przybyć na to wydarzenie, dobrze się bawić i poznać masę tych wspaniałych projektów. Myślę, że to też doskonała okazja, by poznać osobiście ludzi, którzy skorzystali z dotacji. To oni mogą nas zmotywować i zainspirować do realizacji własnego pomysłu.

DOFE w tym roku odbędzie się w dniach 18 – 21 maja. Patrząc na zgłoszone wydarzenia, można zobaczyć jak wiele różnorodnych projektów bierze udział w tej akcji. Od miejsc na co dzień niedostępnych, typu: laboratoria, kulisy teatru, przez działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży – pokazy naukowe czy pokazy sprzętów ratunkowych, po gry miejskie, konkursy i pikniki. „Od środka” można sprawdzić te setki projektów, które powstały przy wsparciu unijnym. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie.

 

 

Ja dla siebie i swojej rodziny znalazłam np. wydarzenie, które odbędzie się 20 maja:

Rodzinne spacery z historią w tle

W Parku Trzech Kultur będziemy mogli poznać historię Twierdzy Modlin. Pospacerujemy razem z żołnierzami w strojach z epoki, a także będziemy widzami występów muzycznych na scenie altany parkowej. Dzieci również nie będą się nudzić. Na miejscu będzie na nie czekać m.in. miasteczko rozrywki, konkursy, wóz strażacki i wiele innych atrakcji. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

 

Oczywiście nie muszę wspominać, że wydarzenie odbędzie się w województwie Mazowieckim. Z kolei moja rodzina z kujawsko-pomorskiego szykuje się na wydarzenie, które odbędzie się w Toruniu w znanym przez wielu z nas Młynie Wiedzy:

Porusz wyobraźnię w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

 

Tutaj z kolei nasze pociechy będą mogły dowiedzieć się jak działa siła Coriolisa lub co to jest Wahadło Foucaulta. Podczas zwiedzania, dzieci poznają odpowiedzi na pytania na temat budowy Układu Słonecznego, a także będą miały okazję poznać się nieco bliżej z planetami. Brzmi ciekawie? No pewnie!

 

Jeśli natomiast mieszkacie w innych województwach, zachęcam Was do wyszukania atrakcji DOFE w Waszej okolicy na stronie internetowej https://dniotwarte.eu/.

 

Otwierają się naprawdę super miejsca: Park Bajek, Wioska Gotów, czy Świętokrzyska Polana. Jest wiele propozycji, jak aktywnie i rodzinnie spędzić czas. A to wszystko za darmo lub ze zniżkami.

 

DOFE to setki wydarzeń w całej Polsce więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ja oczywiście największe nadzieje pokładam w stolicy, w której mieszkam, ale na stronie akcji widzę też wydarzenia, które odbędą się np. w Trójmieście, w Kielcach czy we Wrocławiu. To może być dobry pomysł na ciekawe spędzenie czasu z całą rodziną lub ze znajomymi :)

Jeśli chodzi o mnie, odkąd mieszkam w Warszawie, na bieżąco sprawdzam wydarzenia nie tylko zapowiadanych na weekendy, ale i w dni powszednie – i wierzcie mi, że dzieje się tego naprawdę sporo. A każde takie wydarzenie rozwija nas, wyrywa nas ze strefy komfortu, pokazuje nam inną perspektywę. Kanapa i tv też jest spoko, dopóki nie okaże się, że nasz czas wolny ogranicza się tylko i wyłącznie do tej właśnie czynności. Czasem trzeba spontanicznie założyć buty, przemóc się, zamknąć drzwi i spróbować czegoś innego. Dzięki takim wydarzeniom jak DOFE , możemy to zrobić nawet za całkowitą darmochę. A nie ukrywajmy, że to najczęściej pieniądze są naszym ograniczeniem, przez które nie uczestniczymy w premierach kinowych, wydarzeniach kulturowych czy koncertach w operze.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to doskonała okazja, by nie tylko się czegoś dowiedzieć, ale też dobrze pobawić ze swoją rodziną, ze swoimi dziećmi – nie ma co ukrywać, że tego czasu jest nam ciągle mało – praca, obowiązki, a w weekend chcielibyśmy po prostu odpocząć. Wierzę, że oderwanie się od rutyny nie tylko wpłynie dobrze na nas samych, ale też umocni więzi rodzinne, poprzez zrobienie czegoś wspólnie.

To jak? Wybierzecie coś dla siebie? A może spotkamy się 20 maja w Parku Trzech Kultur –  dajcie znać czy się wybieracie! :)

 • Kaska

  Ale fajnie ze piszesz o takich wydarzeniach :)

  • Bardzo mnie to cieszy, że kogoś to interesuje :)

 • malw.

  super akcja, nigdy o czymś takim nie słyszałam. zaraz wyszukam co jest jeszcze w kujawsko-pomorskim, bo ja z Bydgoszczy.

 • Pauza

  Chyba jednak się nie wybierzesz do Parku Trzech Kultur, co?

  • Niestety nie, informowałam o tym już na instastory :) We wtorek miałam zabieg i nie miał kto przyjechać do Polki do Warszawy :( next time :)

 • Maria Woloszek

  o właśnie, miałam Ci pisać – po Twoim wpisie słyszałam o tym w kółko w tv – i sama się wybrałam w swoich okolicach, dziękuję! <3