Co je (moje) 8 miesięczne dziecko?

11 listopada 2016

Co je 8 miesięczne dziecko? Najczęstsze wiadomości, które od Was dostaję to chyba ostatnio te z zapytaniami o to co powinnyście dawać swoich maluchom do jedzenia, jak często, ile razy dziennie Pola pije mleko itp. Często jesteście przerażone. Nie wiecie co dzieci mogą jeść, w jakich ilościach i czy aby na pewno Wasze dzieci poradzą sobie z przeżuwaniem kawałków.

Miałam podobnie. W sumie za wiele nie czytałam na ten temat i pokierowałam się intuicją. Jak zawsze. Tym oto sposobem Pola je dosłownie wszystko co podstawi jej się pod nos, a mleko pije tylko raz przed pójściem spać. ( edit: miesiąc od napisania tego wpisu, Pola znów zaczęła pić mleko dwa razy dziennie). Ostatnio zauważyłam, że sama nie wiem ile razy dziennie daję jej coś do jedzenia i w jakich godzinach, ale po waszych prośbach skupiłam na tym swoją uwagę i mniej więcej zapisałam. Mam nadzieję, że będzie to dla wielu z Was pewne ułatwienie. Od jakiegoś tygodnia Pola prawie co do minuty zasypia i budzi się w tych samych porach, zatem znacznie łatwiej obliczyć mi kiedy i co się jej podaje oraz stworzyć wpis na temat tego co je 8 miesięczne dziecko.

KURAK

 

Co je 8 miesięczne dziecko? Oto przykładowy jadłospis dzienny Poli:

 

  • pierwsza pobudka ok 4:20 – wypija ok 100 ml herbatki i śpi do ok. 7/8 ( edit: jakiś czas później nauczyłam ją z powrotem pić tylko wodę ).
  • ok godziny 9:00 / 10: 00 – śniadanie – bułka z masłem lub dwa kawałki pieczywa z pasztecikiem ( i to i to bez konserwantów) , ostatnio do śniadania zaczynam dawać jej ugotowane jajko, które bardzo polubiła. Wtedy bułeczki je tylko kilka gryzów.
  • do czasu obiadu zdarza się, że Pola podjada sobie chrupki ( ciemne kupowane w Piotrze i Pawle – radzę czytać składy i nie faszerować dziećmi tymi zwykłymi, w których są same niezdrowe zapychacze) + deserek przykładowo nestle.
  • ok.godziny 14:00 – obiad – nasze przykładowe obiady możecie oglądać co jakiś czas w ramach cyklu zdrowego gotowania z babycookiem. Może to być np. brukselka z indykiem ; puree groszkowe z łososiem ; pierś z kurczaka z fasolką
  • do czasu ostatniego posiłku czyt. mleko Pola zazwyczaj zjada jakiś owoc przykładowo : starte jabłko, banan w kawałkach ( je sama ) . Zdarza się, że zjada deserek, ale o wiele bardziej woli właśnie owoce lub połączenie deserek + banan.
  • ok godziny 18:00/19:00 – 180 ml mleka

 

DSC_0441

 

Najczęściej zadawane przez Was pytanie – czy moje dziecko da sobie radę z większymi kawałkami? TAK!

Kiedy jeszcze mieszkałam z rodzicami moja mama dostawała niemal zawału widząc, że Pola próbuje sama jeść chleb. Dla świętego spokoju karmiłam ją sama. Po wyprowadzce jednak nastąpiła rewolucja. Zaczęłam Poli podawać dosłownie wszystko w wersji takiej jak dla siebie. Kładłam jej na tacy kilka kawałków przykładowo indyka i małe brukselki i jadła je sama. Był to czas kiedy skończyła 7 miesięcy. Czasem się zakrztusiła, czasem coś wypluła, bo nie mogła przeżyć – po dość krótkim czasie radziła sobie już ze wszystkim bardzo dobrze. Teraz? Radzi sobie idealnie. Doskonale wie ile czasu trzeba coś przeżuwać zanim się to połknie. Wie też kiedy pokarm wypluć jeśli stwierdza, że sobie z nim nie poradzi.

Dzieci to mądre istoty, a my czasem musimy po prostu wrzucić na luz. Po to jesteśmy obok, by w razie sytuacji kryzysowych dziecku pomóc. Zatem bez strachu drogie panie – odrobina zaufania do Waszych pociech i zobaczycie, że nim się obejrzycie będą radzić sobie z pokarmem doskonale. I pisze to Wam mama, której dziecko nie umiało przez kilka miesięcy pić ani z piersi ani z butli bo dławiło się do tego stopnia, że nie mogło złapać powietrza.

POWODZENIA :)

co je 8 miesięczne dziecko