10 rzeczy, za które kocham święta.

20 listopada 2014

Pisałam Wam ostatnio o tym, że zaczynam przygotowania do świąt. Do pełni szczęścia, brakowało mi jednak kilku rzeczy. Dziś swoją obecnością zaszczycił moje miasto…piękny, bialutki śnieg. Poczułam tą magię jeszcze bardziej mimo, że wciąż nie ma nawet grudnia… Ale każdy dzień, każda godzina sprawia, że jestem coraz bliżej tych wymarzonych świąt. Pierwszych świąt z moją rodziną. Nie jest to jednak tak, że dopiero teraz pokochałam ten świąteczny czas. Uwielbiałam go od zawsze. I śmiało mogę Wam powiedzieć za co.

 

1) Piosenki świąteczne – w dużej mierze te zagraniczne. To one nadają wszystkiemu klimat niemalże filmowy. Chce się przy nich robić dosłownie wszystko. Śpiewać, tańczyć, bawić się, śmiać, gotować, sprzątać. Kocham kiedy rozbrzmiewają w głośnikach i dają mi uczucie wszechogarniającego szczęścia.

2) Śnieg – taki bialutki, puszysty, taki wyrazisty. Kocham widok małych, śnieżnobiałych kuleczek spadających lekko z nieba.  Kocham spacerować kiedy tak subtelnie opada mi na czoło.

3) Ozdoby w sklepach, w domach, na wystawach, w parku, na ulicach, w galeriach handlowych – WSZĘDZIE ! – nie ma nic piękniejszego od tysięcy lampek, mikołajów, reniferów i choinek. Cudowny klimat ( koniecznie z melodią w tle)

3) Filmy świąteczne – oglądane z osobą, którą się kocha mają potrójną moc. Poza starymi klasykami, polski hit, na którym byłam w kinie ” Listy do M.”, które nastrajają mnie i F. za każdym razem tak samo jak wtedy gdy oglądaliśmy to w kinie. Kubek ciepłej herbaty, ulubione ciastka, milutki kocyk i nasze splecione ręce. A w tym roku między nami maleńka Pola. A co – niech obejrzy .

4) Kupowanie prezentów – chodzenie po galerii, po mieście od sklepu do sklepu i wybieranie tego co wg nas sprawi niesamowitą radość naszym bliskim, a w głowie wyobrażanie sobie ich radosnej reakcji przy odpakowywaniu. Bezcenne.

5) Pakowanie prezentów – jeszcze fajniejsze niż kupowanie. Owijanie wszystkich jednolitym papierem, subtelne oplecenie sznurkiem podpisanie i ulokowanie pod choinką.

6) Zapach choinki – nie wiedzą co tracą Ci co sztuczną choinkę w domu posiadają. To właśnie zapach prawdziwej choinki jest najpiękniejszym świątecznym zapachem jaki może unosić się w domu. ( poza zapachem ryby po grecku ).

7) Kolęda „Cicha noc” puszczana przy kolacji wigilijnej – nic tak nie skłania do refleksji i chwili ciszy jak pierwsze chwile z bliskimi przy wigilijnym stole w akompaniamencie tej melodii. Zdecydowania najpiękniejsza jest właśnie ta kolęda.

8) Czas z bliskimi – wspólna kolacja, wspólne oglądanie filmów, wspólne rozmowy przy choince. Magia tego dnia sprawia, że człowiek uwalnia myśli od tego co złe i cieszy się tylko tą chwila.

9) Rozdawanie prezentów – odkąd pamiętam to ja byłam mikołajową. W ostatnich latach obowiązek ten przejął Kacper. Zarówno jako mikołajowa jak i normalny uczestnik bez przywilejów śmiem twierdzić, że wciąż cieszę się na hasło ” No to otwórzmy prezenty”. Teraz jednak bardziej nie mogę doczekać się reakcji wszystkich innych, niż tak jak kiedyś, tego co ja dostanę. Chociaż to zawsze również miłe zaskoczenie.

10 ) Karp – och jak ja kocham karpia. Mogłabym jeść, jeść i jeść. Co prawda żal mi go, kiedy najpierw beztrosko pływa sobie w wannie, ale jak już jest na stole to jego smak jest po prostu obłędny. Takie życie no. Ktoś musi umrzeć, żeby ktoś inny mógł się najeść. Zbyt brutalnie?

 

Jest jeszcze jedna rzecz. Zdecydowania ważniejsza od całej dziesiątki. Jest to STOP. Nie, nie znak drogowy. Stop w naszych umysłach. Stop, którego dokonujemy, by dostrzec to co w świętach najważniejsze. By zatrzymać pęd. By zatrzymać tą cała gonitwę do pracy, do szkoły, do kariery, do celu. Reset, który pozwala nam na refleksje. Ciężko to wytłumaczyć. Trzeba to po prostu czuć…

 

Kocham święta za wszystko. Najzwyczajniej w świecie…za wszystko. A o komercjalizacji świąt mówią jedynie Ci, którzy sami się na niej skupiają. Wystarczy się wyłączyć i święta odbierać tak jak samemu się chce. Wtedy nic nie staje się komercyjne. Wszystko jest takie jakim my sobie to stworzymy. Po prostu…

 

DSC_0835

 

DSC_0836

 

DSC_0839

 

DSC_0840

 

 

 

DSC_0852

 

DSC_0853

 

DSC_0855

 

DSC_0856

 

DSC_0857

 

DSC_0859

 

DSC_0861

 

DSC_0862

 

DSC_0863

 


DSC_0870

 

DSC_0873

 

DSC_0874

 

DSC_0882

 

DSC_0885

 

DSC_0891

 

DSC_0898

 

DSC_0900